Wypoczynek w Wiśle – co warto zobaczyć?
Ci, którzy decydują się na wyjazd w góry, z pewnością lwią część czasu zamierzają spędzać, wędrując po pieszych szlakach turystycznych, przemierzając trasy rowerowe, zdobywając górskie szczyty, zwiedzając jaskinie, jeśli takowe znajdują się w okolicy, a zimą – korzystając z dobrze przygotowanych stoków narciarskich. W Wiśle nie brakuje jednak atrakcji, które nie wiążą się ściśle ze specyficznym ukształtowaniem terenu, a po prostu z historią miasta i jego mieszkańców.
Stacje narciarskie w Wiśle
Zanim jednak przejdziemy do krótkiego omówienia zabytków zlokalizowanych na terenie miasta, skupmy się na tym, co najbardziej interesuje miłośników białego szaleństwa. W Wiśle funkcjonują zarówno duże stacje narciarskie, jak i mniejsze stoki, idealne dla początkujących narciarzy. Warto wspomnieć, chociażby o Ośrodku Narciarskim Stożek, który może pochwalić się wieloma zróżnicowanymi trasami zjazdowymi. Kolejną wartą odnotowania jest Stacja Narciarska Soszów, uznawana za jedną z największych w rejonie Beskidów. W dalszej kolejności należy wymienić Ośrodek Narciarski KLEPKI, Stację Narciarską Siglany, Wisła-Skolnity Ski & Bike (jedna z polecanych przez nas Atrakcji), Wyciągi Narciarskie Pasieki czy STOK Stację Narciarską. Tego typu obiektów na terenie Wisły oraz w jej najbliższych okolicach jest naprawdę wiele. Z oferty mogą korzystać zarówno zaawansowani narciarze, jak i ci, którzy potrzebują pomocy instruktora, w tym kilkuletnie dzieci.
Wypoczynek w Wiśle – miejsca atrakcyjne historycznie
Ci, którzy chcą lepiej poznać historię Wisły, powinni odwiedzić najstarsze zakątki miasta i przyjrzeć się drewnianym budynkom. Godną odnotowania jest zwłaszcza chałupa „U Niedźwiedzia” z 1891 roku. Niegdyś stanowiła siedzibę szkoły, obecnie mieści się tam Stowarzyszenie Grupa Twórców Wiślanie oraz Galeria „U Niedźwiedzia”, w ramach której można podziwiać prace artystów amatorów mieszkających w Wiśle.
Będąc w Beskidach, warto odwiedzić także zameczek myśliwski Habsburgów z 1897 roku – co prawda nie jest przeznaczony do zwiedzania, ale można podziwiać go z zewnątrz. Obecnie mieści się w nim Oddział PTTK „Wisła” oraz Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego.
Jeżeli chodzi o obiekty sakralne na terenie Wisły, na zainteresowanie zasługuje zwłaszcza Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Obiekt wzniesiono w 1983, ale wieża słupowa pochodzi z roku 1575 i została przeniesiona w obecne miejsce w 1982 roku. W Wiśle znajduje się także kościół ewangelicko-augsburski pw. Ap. Piotra i Pawła z 1838 roku. Nie jest to drewniana budowla, ale powstał na miejscu drewnianej świątyni.
Muzea w Wiśle
Wisła to rodzinne miasto Adama Małysza. Z uwagi na jego liczne sukcesy sportowe, powstało tutaj muzeum. Galeria nosi nazwę „Sportowe Trofea Adama Małysza”. W miejscu tym podziwiać można medale z niektórych zimowych igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym z lat 2001-2011, Kryształowe Kule, liczne inne trofea krajowe i międzynarodowe, a także elementy stroju i wyposażenia skoczka narciarskiego.
W Wiśle funkcjonuje także Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego, które mieści się w budynku dawnej karczmy, pochodzącym z roku 1794. W Muzeum można obejrzeć stałą wystawę dotyczącą historii regionu, przedstawiającą m.in. wnętrze tradycyjnej izby góralskiej oraz zabytkowe sprzęty domowe. Poza tym w obiekcie organizowane są również liczne wystawy czasowe.
Wypoczynek w Wiśle – rezerwat przyrody
Spacer ulicami miasta warto zakończyć w karczmie serwującej pyszne, regionalne potrawy, albo nieco dalej – w rezerwacie „Wisła”. Znajduje się tam m.in. sztuczny wodospad, który można podziwiać z wybudowanego naprzeciw mostku. Rezerwat powołano do życia w 1959 roku w celu ochrony pstrąga potokowego w Białej i Czarnej Wisełce. W granicach rezerwatu znajduje się także Jezioro Czerniańskie – zbiornik utworzony sztucznie poprzez budowę zapory ziemnej. Jezioro powstało w 1973 roku, głównie w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej.