Turyści przybywają w Beskidy nie tylko po to, by wędrować po górskich szlakach i zdobywać kolejne szczyty, ale z pewnością jest to aktywność podejmowana przez nich najczęściej. Ci, którzy nastawiają się na aktywny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, ponadto poszukują noclegu stosunkowo taniego i zlokalizowanego blisko szlaków turystycznych, powinni rozważyć możliwość zatrzymania się w schronisku górskim.
Jakie usługi świadczy schronisko turystyczne?
Schronisko to obiekt noclegowy zlokalizowany poza obszarami zabudowanymi. Funkcją obiektu jest realizacja potrzeb związanych z obsługą ruchu turystycznego, przy czym schronisko nie tylko świadczy usługi związane z pobytem klientów (podstawowe usługi hotelarskie), ale, jak sama nazwa wskazuje, jest także schronieniem dla turystów, którzy napotkają w górach niekorzystne warunki atmosferyczne bądź opadną z sił.
Większość schronisk, w tym schroniska Wisła opisane w dalszej części tekstu, zapewnia nocleg i usługi gastronomiczne, a także prowadzi punkt informacji turystycznej. Część schronisk zajmuje się również wypożyczaniem sprzętu turystycznego i sportowego.
Popularne schroniska Wisła
Schronisko Soszów
Schronisko na Soszowie to jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Obiekt zlokalizowany jest na początku Głównego Szlaku Beskidzkiego, pomiędzy Czantorią i Stożkiem. Szlak ten ciągnie się wśród pięknych pasm górskich i uznawany jest za najbardziej widokowy w tej części Beskidów. Z pewnością jest też najliczniej uczęszczany, dlatego usytuowane przy nim Schronisko Soszów z pewnością nie narzeka na brak turystów.
Schronisko każdego dnia przyjmuje strudzonych turystów, którzy chcą przez chwilę odpocząć i nabrać sił przed dalszą wędrówką. Oprócz tego udostępnia część noclegową – istnieje możliwość rezerwacji noclegu ze śniadaniem. Do dyspozycji turystów są również: jadalnia, biblioteczka, miejsce na ognisko, pokój zabaw dla dzieci/narciarnia, boisko. Schronisko Soszów jest ze wszystkich stron otoczone trasami zjazdowymi i trasami wyciągów narciarskich, co stanowi jego niemałą zaletę. Trasa Narciarska Soszów, przewidująca zniżki dla grup zorganizowanych, cieszy się ogromną popularnością.
Schronisko PTTK Stożek
Stożek to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim. Budynek usytuowany jest poniżej szczytu Wielkiego Stożka, tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko – Czeską. O budowie schroniska w 1919 roku zdecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie, natomiast sama budowa ruszyła w maju kolejnego roku. Oczywiście od tamtego czasu Schronisko Stożek było wielokrotnie modernizowane.
W obiekcie znajdują się pokoje dla par, rodzin z dziećmi i grup zorganizowanych (największe pokoje są przystosowane do przyjęcia ośmiu osób). W schronisku działa kuchnia, która serwuje urozmaicone posiłki. Goście mogą również korzystać z letniego ogródka zacienionego parasolami, sauny, grać w tenisa stołowego i rozmaite gry zręcznościowe, a po wcześniejszym uzgodnieniu… zorganizować dyskotekę.
Schronisko PTTK Przysłop
Schroniska Wisła to nie tylko obiekty PTTK, choć Schronisko Przysłop pod Baranią Górą to kolejny po Stożku budynek zarządzany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Schronisko Przysłop usytuowane jest na wysokości 900 m n.p.m., a w jego pobliżu przebiegają szlaki turystyczne prowadzące na szczyt Baraniej Góry. Schronisko mieści się obecnie w murowanym, trzypiętrowym budynku, oferującym 60 miejsc noclegowych. Stary, drewniany budynek rozebrano i przeniesiono do Wisły na ulicę Lipową – to tam znajduje się siedziba Oddziału PTTK w Wiśle.
Schronisko zapewnia nocleg w pokojach dwu- i kilkuosobowych. W mniejszych pokojach są ubikacje i umywalki, zaś łazienki z natryskami znajdują się na piętrach. Przysłop to jednak nie tylko miejsca noclegowe! Schronisko jest organizatorem wielu atrakcji, m.in. kuligów, wycieczek górskich, biesiad z pieczonym prosiakiem i kapelą góralską, ognisk, zabaw tanecznych, karaoke, projekcji filmów itp. Zachęca również do udziału w imprezach integracyjnych z technikami alpinistycznymi (mosty linowe, zjazdy na linach), grach terenowych, przejażdżkach 4×4, wycieczkach z psim zaprzęgiem, wejściach do Rezydencji Prezydenta RP czy zabawach sylwestrowych.